Genel

Bal Arısının Tozlaştırma Verimi

Yetersiz tozlaşma, birçok kültür bitkisinde verim kaybına yol açmakla kalmaz kalite düşüklüğüne de neden olur. Meyvelerin bütünlüğü ve kalitesi tozlaşma etkinliğine bağlıdır, bu demektir ki çiçekler nekadar iyi tozlaştırılırsa meyveler okadar özlü büyürler ve büyük olurlar.

1975 yılında morello vişne çeşidinde yapılan bir denemenin sonuçlarına göre arı uçuşu olan ağaçlardan ağaç başına 16,8 kg meyve elde edilirken, arı uçuşu olamayan ağaçlarda ise bu verim 3,75 kg’a düşmüştür. (Drescher ve Engel 1976). “Lezzetli Charneux” çeşidi armuttada benzer bulgular elde edilmiştir. Arı uçuşu olan ağaçlarda ağaç başına 156 kg meyve elde edlilirken, arı uçusu olmadan ağaç başına sadeece 45 kg meyve elde edilmiştir (Steche 1959).

Tarlacı arıların çiçek ziyareti performansı, Tozlaştırma verimi ile doğrudan ilgilidir. Bir tarlacı arı bir günde ortalama 10 defa uçuşa çıkıyor ve her seferinde yaklaşık 20 çiçek ziyaret ediyorsa, bu toplamda 200 çiçek demektir. Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 30.000 işçi arıdan oluşan bir kolininin 10.000 tarlacı arısı bulunur. Bu durumda bu koloni günde 2 milyon çiçek ziyaret edebilir: muazzam bir randıman..